enter the contest
advertising
sponsorship
FAQ 2009 Hollywood Book Festival
daytime

 

2007 HOLLYWOOD BOOK FESTIVAL WINNERS

HOLLYWOOD (July 29, 2007) _ The 2007 Hollywood Book Festival has named Will Clarke’s novel, “The Worthy: A Ghost's Story,” as the grand prize winner of its annual competition honoring books worthy of greater attention from the film, TV and multimedia industries.

A riveting, sardonic and page-turning account of a fraternity pledge that dies in a hazing accident but returns for revenge, “The Worthy” was honored during awards that capped a day-long festival at Barnsdall Art Park in Hollywood featuring author readings, live music, book publishing panels and children’s storytelling.

Clarke’s victory earned him $1500, which he accepted before a packed house from awards presenter and author/actress Michele Dominguez Greene at the park’s Gallery Theatre.

Other winners and honorable mentions for the 2007 Hollywood Book Festival:

GRAND PRIZE: Will Clarke, “The Worthy: A Ghost's Story”
AUTHOR OF THE YEAR: Will Clarke, “The Worthy: A Ghost's Story”
DESIGN OF THE YEAR: “Graffitecture,” Doug Fogelson
PUBLISHER OF THE YEAR: Sourcebooks

CHILDREN’S BOOKS
WINNER: “Benny’s Pets,” Mr. Whimsy
HONORABLE MENTION:
Saving Bluestone Belle – Strawberry Shakespeare
Why The Dog Chases The Cat…. – K.L. Vaniko
B’watchful – Kareen Ross
Graham Crackers Nutcracker – Debbie Graham
Ace Lacewing – Bug Detective – David Biedrzycki
20 Umbrellas – M. Nathalie Pujari
A Clue For You: Tail In The Teapot – Barbara A. Palmer
The Chicken Cat – Stephanie Simpson McLellan
The Lost Treasure of the Golden Sun – Carol J. Amato
The Journey of the Little Red Boat – George Smith
Curio: A Shetland Sheepdog – Jeanette A. Griver
The Fabulous Song – Don Gillmor
Out of Body, Into Mind – Stephen Hawley Martin
Gunfight at the O.K. Corral – Gayle Martin
Edgar’s Fonts – Patrick Doyle

TEENAGE:
WINNER: “Coloring Outside The Lines,” Aimee Cooper
HONORABLE MENTION:
Under The Radar – Blaine Readler
The Ghost Dancer – Jim Green
The Mask of Tamirella – Dana Davis

WILD CARD
WINNER: “Dear Sparkle,” Janiss Garza
HONORABLE MENTION:
The Street Life Series – Kevin M. Weeks
Norwescon 29 – Judy Suryan
Diary of A Disfunctional Flight Attendant – Ellen Simonetti
The Last Day of Paradise – Kiki Denis
Vigilante Virus – R. Leland Waldrip
A Place Called The Bla-Bla Caf?– Sandy Ross
The Ant and the Elephant – Vince Poscente
Disciplinary Diversions – Lauryne Wright
Inside A Haunted Mind – K. Patrick Malone

BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY
WINNER: “Alone In The Trenches,” Esera Tuaolo with John Rosengren
HONORABLE MENTION:
Confessions of a Raving, Unconfined Nut – Paul Krassner
Cary Grant – The Wizard of Beverly Grove – Bill Royce
Looking Back To See: A Country Music Memoir – Maxine Brown
Aging Artfully – Amy Gorman
Hollywood Impressions – Melanie Onofrio Haug
The Place Beyond The Dust Bowl – Ron Hughart
Doctor Hyde – Steven Locnikar
Supreme Discomfort – The Divided Soul of Clarence Thomas – Kevin Merica and Michael Fletcher
Imgard’s Flute – Dr. Bernard Bail
Tripping The Light Fantastic – Bud Mercer
Color Me Butterfly – LY Marlow
Never Give Up – Ted Jaleta’s Inspiring Story – Deana Driver
Quadalajara – The Utopia That Once Was – Jack Tumidajski
Nurses, Nomads and Warlords – Mary Lightfine with Kathy Craven
Tiny Titan – Jodee Kulp

GENERAL FICTION
WINNER: “The Worthy: A Ghost's Story,” Will Clarke
HONORABLE MENTION:
Promised Land – Bob Adamov
Cold Eyes – Romina Wilcox
Hard-Boiled Men – Guy Jacobs
Absaroka – Joan Bochmann
Papa Creigh Tells A Story – The Phat Phrogue – Wm. Alyn Saint Creigh
Diamond Deception – Skinner
Dreamtime – Robert Steiner
Jill 9 – J.D. Tynan
Ascent From Darkness – Steven Wilson
Point Guard – Victor Pearn
Lightspeed: The Quest – William Roetzheim
Wayfarers of Fate – John Steinbacher
Sex, Guns and A Barber – Shadrach Linscomb
Ciao! Miami – Fawzy Zablah
Death’s Witness – Paul Batista
Rogue Threat – Aiden Rocke
Dreamweaver – Buddy Strickland
Shaker Days – Don Terbush
The Breezes of Inspire: The Remin Chronicles Book 2 – Nick Ruth
The Cul-lud Sch-ool Teach-Ur – Sandra E. Bowen
Tunnel Vision – W.K. Brown
Chameleon – Richard Haines
Swap – Sam Moffie
Dancing Backward In Paradise – Vera Jane Cook
M-Trait – Brandon Franklin Hurst
Miss-Guided – Renee Daneild Flagler
Christmasville – Michael Dutton
The Ghost and the Ghetto – Seveer
The Netroom Predator – Nicholas Bain
Final Paradox – Mary E. Martin
The Fabric of Night – Christoph Peters

NON-FICTION
WINNER: “Public Cowboy No. 1: The Life and Times of Gene Autry,” Holly George-Warren
HONORABLE MENTION:
Dead Bang – Robert Bailey
Uncommon Sound: The Left-Handed Guitar Players That Changed Music – John Engel
Graffitecture – Doug Fogelson
Missing Pages – Black Journalists of Modern America – Janice Terry
Rock Me On The Water – Renny Russell

AUDIO/SPOKEN WORD
WINNER: “Healing Shine,” Michael Johnson
HONORABLE MENTION:
The Man With Three Fists – Gerald DiPego

HOW-TO
WINNER: “Planning The Low-Budget Film,” Robert Brown
HONORABLE MENTION:
Universal Studio Tour Guides Survival Book – Danny Snow

GENRE-BASED
WINNER: “Voice of the Vanquished,” Helen Heightsmann Gordon
HONORABLE MENTION:
Strike At The Heart – Lawrence Berrie
Picture of Guilt – Helen Haddad
Nowhere – Cissy Hassell
The Search For The Perfect Whore – Raymond Archer
The Mind-Keepers – Kenneth Maclean
Vigil’s End – Book One of the Ninth Day of Man – Grant Macaw
The Crossroads Caf?– Deborah Smith
Walk Like A Man – Laurinda Brown

UNPUBLISHED:
WINNER: “Short, Sweet & Sour,” Jerry Blair

COMICS:
WINNER: “Eyewitness: Acts of the Spirit,” Sandy Luedke

E-BOOK
WINNER: “The Strange Odyssey of Peter Sampson,” Hal Schweig

 

past festivals

 

 

 


enter the contest   advertising   sponsorship   FAQ   daytime festival   past festivals   ENTRY FORM   about us   contact us